فلز مس از قدیم انتخابی مناسب برای هادی سیم و کابل برق بوده است چون هم از نظر الکتریکی و هم اقتصادی شرایط مناسبی داشت.اما افزایش قیمت این فلز و محدودیت نسبی در منابع معدنی، تولید کنندگان را بر آن داشت که روی یک گزینه بهتر فکر کنند. از ویژگی های مس خاصیت چکش خواری و انعطاف پذیری بالای آن است . برای اینکه نرمی مس را مقداری کمتری کنند به آن کمی ناخالصی اضافه می کنند تا سخت تر شده و مقاومت مکانیکی آن افزایش یابد. از دیگر خواص مس مقاوم بودن در برابر حرارت زیاد و اسیدها و بازها می باشد.آلومینیوم نیز همانند مس قابلیت چکش خواری و همچنین ریخته گری و جوش را داراست. به راحتی زنگ نمیزند و نسبت به اسید ها و بازها از خودش مقاومت نشان می دهد. مهم ترین تفاوت آلومینیوم نسبت به مس سبک تر بودن آن می باشد

با توجه به اینکه قیمت مس بسیار گران تر از آلومینیوم است برای اینکه قیمت کابل به صرفه تر باشد از کابل آلومینیومی استفاده می کنند. اگر این کابل  متناسب با اصول استاندارد ساخته شود مشکلی به وجود نخواهد آمد. با توجه به اینکه قیمت مس نوسانات شدیدی دارد قیمت گذاری در بازار آلومینیوم روند یکنواخت تر و ثبات بیشتری دارد. در حال حاضر افزایش بی سابقه قیمت مس اهمیت هادی های جایگزین از جمله آلومینیوم را دوچندان می سازد.در حال حاضر آلیاژهای بکار رفته در هادی های آلومینیومی خواص بهبود یافته فیزیکی دارند و مشکلات هادی های آلومینیومی قبلی در آن ها برطرف گردیده است. از جمله مزیت های هادی های آلومینیومی هدایت اکتریکی یکسان و وزن کم آن است که این امر موجب اسان تر شدن نصب آن ها در پروژه های ساختمان سازی که خمش کابل و شکل دهی ان در محیط های تنگ اهمیت دارد، شده است.بحث مقاومت بالاتر آلومینیوم که مطرح می شود، شاید فکر کنیم استفاده از چنین کابلی موجب افت ولتاژ یا ازدیاد دمای کابل حین بهره برداری خواهد شد. اگر با همان اصولی که سایز کابل مسی را انتخاب می کنیم؛ دست به انتخاب نوع آلومینیومی بزنیم مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد. به عبارت دیگر ظرفیت آمپری و افت ولتاژ محاسبه شده و سایز مناسب کابل مشخص می گردد. پس ناگفته معلوم است که برای عبور یک توان ثابت، سطح مقطع کابل آلومینیومی بایستی بیشتر از مس باشد.


با وجود کابل هسته آلومینیومی و ارزان،  اما کابل مسی در منبع تغذیه کابل، به ویژه در زمینه منبع تغذیه کابل زیرزمینی، یک مزیت برجسته دارد. استفاده زیرزمین از منبع تغذیه کابل مس با کمبود تصادف، مقاومت در برابر خوردگی، قابلیت اطمینان بالا، سهولت ساخت و ساز و غیره. این نیز در حال حاضر منبع تغذیه کابل داخلی در استفاده اصلی از دلایل مس کابل است.

همچنین بحث مقاومت بالاتر آلومینیوم که مطرح می شود، شاید فکر کنیم استفاده از چنین کابلی موجب افت ولتاژ یا ازدیاد دمای کابل حین بهره برداری خواهد شد. اگر با همان اصولی که سایز کابل مسی را انتخاب می کنیم؛ دست به انتخاب نوع آلومینیومی بزنیم مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

به عبارت دیگر ظرفیت آمپری و افت ولتاژ محاسبه شده و سایز مناسب کابل مشخص می گردد. پس ناگفته معلوم است که برای عبور یک توان ثابت، سطح مقطع کابل آلومینیومی بایستی بیشتر از مس باشد. در زمینه وزن کابل که بحثی نیست؛ چرا که آلومینیوم از این نظر بهتر (سبکتر) است. البته مواردی همچون خوردگی فلز نیز وجود دارد که با تمهیداتی از جمله استفاده از کلمپ بی متال تا حدودی قابل پیشگیری است.

جنس نامرغوب چه کابل آلومینیومی باشد و چه مسی تفاوتی ندارد. در هر حال به علت استفاده از مواد غیر استاندارد (آلیاژ تعریف نشده) کابل عملکرد درستی نخواهد داشت. موضوع مهم دیگر نوع کاربری است. از آلومینیوم فقط در کابلهای قدرت با عنوان کابل آلومینیومی زمینی و هوایی به صورت خودنگهدار یا فاصله دار می توان استفاده نمود و تا کنون مجوزی برای کاربرد آن در تولید کابل افشان و ساختمانی صادر نشده است.