کابل آرمور نوعی کابل برق بوده که با غلاف فلزی تقویت شده است. پوشش فلزی می تواند فولاد، آلومینیوم یا سایر فلزات باشد. کابل زره دار در کاربردهایی استفاده می شود که کابل باید در زمین دفن شود یا از دیوارها عبور کند. این غلاف فلزی از آسیب دیدن کابل توسط حیوانات جلوگیری می کند. غلاف فلزی با استحکام بالا باعث می شود کابل در برابر آتش و حرارت مقاوم باشد.استفاده از زره فولادی در زیر روکش نهایی کابل آرموردار سبب می شود تا مقاومت کابل در برابر ضربات فیزیکی، فشار های مکانیکی نظیر له شدگی افزایش یابد.

قیمت کابل زرهی متفاوت بوده زیرا در اندازه ها و مشخصات مختلف موجود است. این کابل ها در تاسیسات و تجهیزات الکتریکی، اتصال ابزارهای دیجیتال یا آنالوگ مانند پتانسیومتر، فرستنده، اعلام کننده و غیره کاربرد دارند. امروزه، شهرداری ‌های محلی و شرکت‌ های خدمات شهری نیاز به استفاده از کابل‌ های زرهی در پروژه های ساختمانی جدید دارند. دلیل اصلی این امر، این بوده که کابل زره دار نسبت به کابل بدون محافظ در برابر آسیب مقاوم تر است.

از کابل برق آرموردار و از جمله موارد استفاده از کابل زره دار در محل هایی که نیاز به حفاظت بیشتر در برابر عوامل فیزیکی و محیطی باشد استفاده می شود. این کابل ها عموماً در پل ها، جاده ها، پاساژ ها و مراکز خرید، کارخانه های صنعتی و غیر صنعتی، زمین های کشاورزی، کوره ها، تونل های مترو که امکان آسیب دیدگی کابل به دلایل گوناگونی وجود دارد استفاده می شود. کابل برق زره دار کاربرد گوناگونی در صنایع مختلف دارد که به صورت تک فاز و سه فاز مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگر کاربردهای کابل زره دار در کابل کشی شبکه و فیبرنوری است که به جهت انتقال اطلاعات و کابل کشی های شبکه از تجهیزات شبکه زره دار استفاده می شود.

انواع کابل زره دار

کابل های زره دار با ساختار های گوناگون و مختلفی تولید می شوند اما آن چیز که مهم است جنس و شکل آرموری است که در این کابل ها استفاده می شود. به طور کلی آرمورها به دو شکل در ساختار یک کابل جای می گیرند.
 حالت اول به شکل مفتول هایی منظم در کنار یکدیگر است که در اصلاح به آن ها وایر آرمورد گفته می شود. با توجه به استاندارد VDE ساختار کابل هایی که در آن از حرف R استفاده شده باشد وایر آرمورد هستند. به عنوان مثال کابل NYRY، کابل N2XRY، NA2XRY

در حالت دوم شکل قرار گیری آرمور کابل به صورت نواری فلزی از جنس فولاد گالوانیزه می باشد که به صورت یک نوار به دوره همه سیم های قرار گرفته در کابل پیچیده می شود. کابل های زره داری که در آن ها آرمور به صورت یک نوار باشد بر اساس استاندارد VDE در نام آن ها  از حرف انگلیسی B استفاده می شود. به عنوان مثال کابل NYBY، NA2XBY

  • کابل زرهی SWA یا فولادی

این نوع کابل رایج ترین نوع کابل زره بوده و نام خود را از سیم فولادی اطراف هسته داخلی کابل گرفته است. مزیت اصلی این گونه، این بوده که مقاومت و دوام بالایی دارد. این کابل برای استفاده در مناطق پر رفت و آمد یا جاهایی که احتمال آسیب دیدن کابل وجود دارد ایده آل خواهد بود. معمولاً از این نوع کابل برای عبور کابل ها از مناطق یا دیوارهای بلند استفاده می شود. هنگامی که در این کاربردها استفاده می شود، سیم فولادی به محافظت از هسته داخلی در برابر آسیب کمک می کند. کابل SWA بیشتر در کاربردهای خانگی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

  • STA یا کابل زرهی نوار فولادی

این نوع سیم زرهی شباهت زیادی به کابل SWA دارد. تفاوت اصلی آن ها این بوده که به جای سیم فولادی، یک نوار فولادی دارد که هسته داخلی را احاطه کرده است. مزیت این نوع، این بوده که حتی از کابل SWA دوام بیشتری دارد. این نوع کابل برای کاربردهای کف سازی تعبیه شده ایده آل است. علاوه بر این، کابل STA در برابر آسیب جوندگان مقاومت بالایی دارد.

  • کابل زره دار AWA یا آلومینیومی

نوع سوم، کابل AWA یا کابل زره دار آلومینیومی است. این نوع نام خود را از سیم آلومینیومی هسته داخلی گرفته و مقاومت بالایی دارد. مزیت این نوع این بوده که نسبت به کابل SWA یا STA انعطاف پذیرتر است. این کابل انعطاف پذیر، عموماً در کاربردهایی استفاده می شود که کابل باید از فضاهای تنگ عبور کند. یکی دیگر از مزایای این نوع، این بوده که سبک تر از کابل SWA یا STA است. این ویژگی می تواند کار و نصب آن را آسان تر کند. با این حال، کاربرد هر چه که باشد، هر سه نوع کابل مزایا و معایب خود را دارند. قبل از خرید توصیه می شود که مشتری نیاز خود را ارزیابی کرده و سپس مناسب ترین نوع سیم زرهی را برای کار انتخاب کند.