اتاق تمیز یا همان کلین روم یک مکان، همان طور که از اسم آن مشخص است یک فضای محافظت شده برای جلوگیری از ورود آلودگی هاست و برای صنایع حساس مانند داروسازی، پزشکی یا مواد غذایی می توان از آن استفاده کرد. اتاق تمیز برای اولین بار در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفت لُرد لیستر به این نتیجه رسید که اگر آلودگی ها کم تر باشد درمان بیماری ها و عفونت ها بهتر انجام می شود و این موضوع به پایه های برای طراحای اتاق های تمیز امروزی تبدیل شد.

اتاق تمیز یا کلین روم Clean room به زبان ساده به محیط ها و اتاق هایی گفته می شود که در برابر ورود انواع آلودگی و گرد و غبار محافظت شده است. در طراحی و ساخت اتاق تمیز به جهت حفاظت هرچه بهتر آن می بایست از تجهیزات مخصوصی استفاده شود که در برابر شستشو و نفوذ گرد و غبار مقاوم باشند. اتاق تمیز بیمارستانی و اتاق تمیز داروسازی از جمله معروف ترین کلین روم ها هستند.

کلید و پریز اتاق تمیز لگراند سری پلکسو گروهی از محصولات مقاوم در برابر شستشو و گرد و غبار است که در رنگ های سفید و طوسی و در مدل های توکار و روکار ارائه می شوند

اکثر این کلید و پریز ها فرانسوی هستند و در رنج آی پی 44 تا آی پی 66 تولید می گردند.این کلید و پریز های برق در برابر آب و گرد و غبار به شدت از خود مقاومت نشان می دهند.زیرا در محل هایی که امکان نفوذ آب و ذررات گرد و غبار به داخل آنها وجود دارد واشر لاستیکی نصب کرده اند.

 کلید و پریز مناسب برای اتاق تمیز لگراند به طور کلی به صورت ماژولار هستند که به معنای قابلیت جدا سازی قسمت های مختلف کلید و پریز است که بسته به نوع محصول 3 تا 5 تکه را شامل می شود که همگی این قسمت ها در هنگام اتصال از این واشرها به جهت عایق بندی مناسب استفاده می کنند.

همچنین برای اتصال محکم تر تمام قسمت ها از ضامن های فلزی با قابلیت قفل شدن استفاده شده است.

خصوصیات کلید های چراغ اتاق تمیز

این کلید ها در دو نوع یک پل و دو پل تولید می گردند.

در زیر پوشش پلاستیکی قرار گرفته روی مغزی کلید، واشر های لاستیکی قرار دارد.

وجود لاستیک در مدل های تو کار به صورتی هستند که دور تا دور محلی که کلید به دیوار می چسبد را می پوشانند.

این واشر ها در واقع عایقی مناسب برای جلوگیری از نفوذ آب و گرد و غبار به داخل این کلید هاست.

 ساختار کلیدهای ضدآب مخصوص اتاق تمیز لگراند سبب می شود تا به راحتی بتوان کلید های به کار رفته در کلین روم را با انواع مواد شوینده شستشو داد. 

بر اساس اعلام رسمی شرکت فرانسوی لگراند کلید و پریزهای مدل پلکسو در مدل IP55 توانایی تحمل فشار آب واتر جت یا همان فشار آب شیرهای آتش نشانی را دارند.

خصوصیات پریز های برق کلین روم

پریز برق مخصوص اتاق تمیز لگراند از نوع درب دار است که از ورود آب پر فشار به داخل حفره های پریز برق جلوگیری می کند. وجود این درب به همراه عایق بندی های لاستیکی و فشرده سبب شده تا از هیچ یک از قسمت های این پریز ها آبی وارد نشود. این پریز برق ها قابلیت شستشوی کامل با انواع مواد شوینده غیر اسیدی در اتاق تمیز را دارند.

در نهایت

کلین روم یا اتاق پاک در واقع محیطی است که به هیج عنوان نباید هیج گونه آلودگی در آن راه داشته باشد. این مکان ایزوله و حفاظت شده می باشد و به همین دلیل هم هست که به آن اتاق تمیز می گویند. بنابراین در طراحی این مکان باید به دلیل حفاظت هر چه بهتر از آن در مقابل آلودگی از تجهیزات مخصوص استفاده کرد.

به این ترتیپ ما برای این مکان ها از کلید و پریز اتاق تمیز لگراند سری پلکسو استفاده می کنیم. این گروه از محصولات در برابر شستشو و گرد و غبار مقاوم هستند و در رنگ های سفید و طوسی یافت می شوند. این کلید ها و پریز ها در انواع 16 آمپر و 20 آمپر تولید شده و در ایران فقط از مدل 16 آمپر پیدا شده و به فروش می رسد.